Відпочинок біля моря. Курорти України на Черному та Азовському морях. Бази відпочинку, готелі, пансіонати

Одеський Дім вчених

м. Одеса, Сабанєєв міст 4
Одеський Дім вчених
Повідомляйте, будь ласка, що телефонуєте з сайту LitoMore.com.ua
litomore.com.ua/tourism/Odessa-House-of-Scientists
ОПИСФОТОКАРТА

Будинок вчених (Одеса) або палац графа Толстого

До недавнього часу палац графа Толстого був відомий більшій половині нашого суспільства, як будівля Одеського будинку вчених. Але після його реставрації, люди, що проходили біля нього, здивовано зазначали, що цей будинок настільки прекрасний, що може зрівнятися зі справжнім графським палацом. А він, і насправді – палац.

Довгі роки до революції особняк належав одному з найзнатніших і найзаможніших людей тодішньої Російської імперії, графу Толстому.

І на сьогоднішній день палац біля мосту Сабанєєва є єдиним дворянським особняком міста, що практично повністю зберіг своє унікальне внутрішнє оздоблення в оригінальному вигляді. Його архітектурний ансамбль складається з 2 будівель – самої садиби графа Толстого, а саме: двоповерхового особняка на 12 кімнат, та картинної галереї, яку створили архітектори, що подарували Одесі нову будівлю Оперного театру. Особняк, виконаний у стилі російського класицизму, був побудований у 1830-х роках, за проектом відомого італійського архітектора Франца Буффо (за участю Торічеллі), для камер-юнкера Н. А. Хорвата.
У 60-х роках 19 століття будівля стала володінням грецького Генерального консула Ціцинії. Через кілька років вона перейшла до сімейства Толстих. А саме, до Олени Смирнової – колишньої кріпачки. То справді був подарунок від потомственого дворянина графа М. М.Толстого, на знак того, що батько (граф М. Д.Толстой), дозволив йому укласти з нею шлюб.

Віртуальний тур палацом графа Толстого

Щоб відтворити тур, натисніть на картинку внизу та відрегулюйте гучність динаміків настільного ПК.

Пам'ятки Одеси, Музеї Одеси, Будинок учених

Віртуальний тур (за 2017 рік) готується.

Одеський Будинок вчених, цікаві факти з історії

Михайло Михайлович Толстой, був сином одного з найвпливовіших і найбагатших людей тодішньої Новоросії. Але, незважаючи на це, завжди був скромним, стриманим, доброчесним до людей. Через своє бажання допомогти суспільству, він завжди був білою вороною у світській компанії. Більше 10 років він був опікуном та першим директором Одеського оперного театру. І коли там сталася пожежа, саме він дав 80% коштів на будівництво нової будівлі. Крім того граф М. М.Толстой був покровителем багатьох навчальних закладів.
Закохавшись у 28 років у прачку у своєму будинку, він, незважаючи на їхнє різне соціальне становище і на протест сім'ї, не зрікся любові. У них народилося двоє позашлюбних синів. А одруження відбулося лише тоді, коли батько Михайла, граф М.Д.Толстой, надіславши імператору прохання «Про узаконення народжених до шлюбу двох синів гр.М.М.Толстого», отримав від нього дозвіл.
Але й після одруження перешкоди та нещастя не залишали сімейство Толстих. «Простолюдинку» не приймали в аристократичному суспільстві, їхній старший син Костянтин помирає від хвороби, не доживши до 30 років. Сам граф хворів на важке спадкове захворювання. Весь цей час, саме Олена підтримує сім'ю, намагаючись зберегти гідне титулу становище в суспільстві.
Вона веде активну благодійну діяльність, є почесним членом товариства покровителів, які відбувають покарання і бездомним, товариства порятунку потопаючих на воді, помічницею опікунки Олександрівського дитячого притулку, є членом комітету товариства допомоги бідним. А також разом із сином М.М.Толстим (молодшим), який продовжив сімейну справу благодійності, фінансує будівництво першої в місті станції медичної швидкої допомоги.
Пізніше, молодий граф на власні гроші будує нову будівлю міської бібліотеки (тепер ім. Горького), купує для неї, прилеглу до неї землю, і дарує зі своєї колекції 4 тисячі найцінніших книг. А під час революції 1917 року, їдучи з Одеси, передає бібліотеці ще 40 тисяч. Крім того, через рік після смерті батька – великого колекціонера живопису, 1898 року, добудовує, розпочату ним власну картинну галерею.

Картинна галерея графів Толстих була однією з найбагатших за своїм змістом у Росії. Зараз це красива кімната з прозорою стелею. Зелена зала Будинку вчених.
І це не єдина кімната, яка вражає своїм виконанням. У будинку була створена Мармурова вітальня, облицьована штучним мармуром – винаходом одеського умільця за фінансування Толстих. Цю вітальню сім'я використовувала як їдальню. У ній зараз знаходиться відреставрований рояль великого музиканта Ференца Ліста, який гастролював тут у 1847 році. Вражає також Білий зал з вишуканими венеціанськими дзеркалами Толстих та дубовим паркетом, виготовленим з 22 сортів дуба. У радянський час саме тут знімалися сцени фільму «Д`Артаньян та три мушкетери», які за сценарієм відбуваються в Луврі.
Є тут і Шовкова кімната, інтер'єр якої був підібраний за зразком перев'язки ордена Станіслава II ступеня, яким був нагороджений М. М. Толстой (молодший) за меценатство та створення станції швидкої допомоги.
Не менш прекрасні і інші кімнати особняка: Дубова вітальня, Турецька вітальня, Горіхова вітальня зі справжніми горіховими дверима.

Весь інтер'єр палацу вражає своєю вишуканістю та оригінальністю. Височені – під три метри розписні стелі, старовинний дубовий паркет та антикварні меблі. Тут, ще з царських часів, збереглися прекрасні ажурні сходи, справжні венеціанські дзеркала, в які колись виглядали дами в шовках і кринолінах, телефон – перший в Одесі, проведений до кабінету графа для зв'язку з Оперним театром, та гобелен, залишений на згадку про «царські перев'язки».

З приходом радянського режиму Толстим довелося залишити свій особняк. Сім'я емігрує до Франції, потім у Швейцарію, де закінчили свої дні Є.Г. Товста у віці 78 років у 1926 р. та її син М.М.Толстой у 64 роки у 1927 р.

1934 року до колишнього особняка Толстих переїжджає Одеський Дім вчених, де й працює безперервно, і донині.

Завдяки своїй вишуканості, високому архітектурному смаку, суворій пропорційності та майстерно відточеному інтер'єру, ця будівля стала унікальною пам'яткою історії та культури національного значення.

Ольга Мосендз

Росія 23 липня 2023 року обстіляла Одесу. Від уламків загинув охоронець ресторану «Sabaneeⱱ», розташованого у саду. Вибухом майже знищено літній сад у внутрішньому дворику Будинку вчених. У будинку вибиті майже усі старовинні вітражі, пошкоджено меблі та інтер'єр XIX ст..

Віртуальний тур по музею (2017 рік)